avatar

Ale vodu nezajímá že , ty už nemůžeš …

 

Pokud vás někdo bude učit eskymáka a uslyšíte tuhle větu, tak to s vámi myslí naprosto vážně. Buď vás chce utopit a nebo pořádně něco naučit. V případě eskymování s Vildou je správná druhá varianta. Nebojte se, až tohle někdy uslyšíte, tak věřte, že už něco málo umíte, protože na začátečníky je Vilda strašně moc hodný.

Nechá vás nastoupit do lodi, a po drobné instruktáži, otočí hlavou dolů, abyste si vyzkoušeli, jak správně opustit loď. Vyzkoušíte si, že to jde a máte tam dole na to spoustu času. Jsou ale i lepší způsoby: jako třeba vystčit ruku nahoru, aby vám kamarád mohl dopomoci a zachránil vás tak od zdlouhavého a nepříjemného vylévání vody z lodi a znovunasedání.

Následuje seznámení s klíčovou částí eskymáckého obratu „kyčloškubu“, na jehož zvládnutí závisí vše. Když už víte jak na to, tak si už jen o hranu bazénu se vylepšujete otáčení loďě pánví, až vám stačí už jen lehká opora malíčku.

Nastává vytoužený okamžik, kdy si berete do ruky pádlo a zjišťujete, že vám chybí onen pověstný „pevný bod“. Stačí se ale naučit takový na první pohled hodně podivný pohyb pádlem a, pokud ho uděláte správně, tak vám zajistí klouzající list dostatečnou oporu pro eskymování.

A nyní je čás se naučit speciální zlepšovák. Je to dopředný výleh na pádlo, který vám umožní dokončit zdárně i mírně nedotočenmého eskymáka. Po tomto výlehu máte připravené pádlo vpředu na záběr, což oceníte v těžké situaci kdy eskymujete třeba ve válci nebo proti skále (opravdu to funguje).

Pokud opravdu chcete, může vám být na požádání dopřáno malé či velké Lipno. Loď se uchopí za záď a následující chvíle si s vámi kamarádi pohrávají jako nejdivočejší voda . Až teď zjistíte, jak dobře nebo špatně na tom jste a zda-li ustojíte, když vás v půlce eskymáka někdo hodí zpátky nebo, když si pod vodou chystáte pádlo, začno s ním rumplovat (ne)známé síly někdy vám ho i zkusí sebrat. Ve chvíli kdy polevíte a máte to štěstí, že skončíte hlavou nad vodou může zaznít poznámka „vodu nezajímá, že …“

Na bazéně se učí i základy vodního rodea. Obzvláště v začátcích pak máte zaručeno, že skončíte nechtěně hlavou dolů častěji než byste vůbec čekali. Zase vás to ale nutí eskymovat z nezvyklých pozic, kdy to nejméně čekáte, což je opravdu skvělý trénink.

Až vás to omrzí, tak si zkuste vyzkoušet jinou loď a uvidíte, že najednou se eskymuje trošku jinak (něco jde obtížněji, něco lehčeji ale stále je to jen o tom srovnAle vodu nezajímá že , ty už nemůžeš …